Health

Ableizm – co to i czy jest to współczesny problem?

Ableizm

Autor: Współcześni Tolerancyjni

XXI wiek to ogólnie rzecz biorąc czas na zmiany – zarówno te zachodzące w gospodarce jak i w społeczeństwie. Praktycznie codziennie w odbiornikach telewizyjnych słyszymy o nowych wynalazkach czy odkryciach, ale również naszej uwadze nie uchodzą informację na temat różnych przejawów nietolerancji oraz stygmatyzacji. Dzisiaj chcemy Wam przekazać wiadomość od “Współczesnych Tolerancyjnych” – zespołu, który tworzy projekt społeczny w ramach Olimpiady “Zwolnieni z Teorii”. Opowiedzą oni trochę o zjawisku ableizmu oraz jego wpływie na człowieka. Pewnie dla wielu z Was samo pojęcie ableizmu może być obce, dlatego będzie to temat dzisiejszego artykułu.

Ableizm generalnie mówiąc to niechęć, dyskryminacja, wrogość w stosunku do osób niepełnosprawnych. Pojęcie to funkcjonuje od bardzo dawna. Pierwsze przejawy ableizmu miały miejsce już w czasach starożytnych, kiedy to Spartanie zrzucali ze skał do morza osoby niepełnosprawne. Osoby te były również niezwykle stygmatyzowanie w czasie II wojny światowej, szczególnie przez Niemcy hitlerowskie. Wielu z nich zginęło podczas “Akcji T4”, która polegała na masowym mordzie obywateli niezdolnych do utrzymania siły i potęgi państwa Hitlera. W dzisiejszych czasach zjawisko ableizmu jest już coraz rzadziej spotykane, natomiast w dalszym ciągu mierzą się z nim ludzie pochodzący z państw III świata, Chin oraz Indii. 

Ableizm może przejawiać się na różne sposoby. Najczęściej mamy do czynienia z bezpośrednią agresją, tzw. uprzedzeniami awersyjnymi opierającymi się na wyrażaniu negatywnych emocji, lęku wstrętu czy nienawiści. Może towarzyszyć im przemoc werbalna lub fizyczna. 

Należy również wyróżnić zjawisko uprzedzeń dominatywnych, które polega przede wszystkim na traktowaniu ludzi niepełnosprawnych z wyższością. Są oni postrzegani nie jako zagrożenie, ale źródło dyskomfortu lub przykrości. 

Elementami ableizmu są zazwyczaj nieprawdziwe stereotypy związane z niepełnosprawnością. Istnieje wiele teorii wedle których osoby takie chcą być za wszelką cenę wyleczone lub mają “specjalne zmysły”. Stereotypy te mają niejako spełniać funkcję uzasadnienia tych dyskryminujących praktyk i zachowań. 

Pewnie wielu z Was uważa, że ze zjawiskiem ableizmu spotykamy się tylko w kontaktach międzyludzkich. Nic bardziej mylnego. W obecnych czasach dyskryminacja oraz nieprawdziwe stereotypy pojawiają się również w mediach, choć na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie ich dostrzec. 

W wielu filmach złoczyńcy przedstawiani są jako postacie upośledzone fizycznie lub umysłowo, z drewnianą nogą, hakiem zamiast ręki czy przepaską na oku. W efekcie narasta niechęć do osób niepełnosprawnych a oni sami czują się coraz bardziej napiętnowani i wykluczeni przez społeczeństwo.  

Igrzyska olimpijskie mogą być kolejną okazją do szerzenia się zjawiska ableizmu wśród ludzi.. Pokazywanie w telewizji osób niepełnosprawnych stawiających czoła niezwykle trudnym i wymagającym dyscyplinom sportowym na pierwszy rzut oka wydaje się motywujące i inspirujące. Zachęca do działania, pokazuje, że “nie ma rzeczy niemożliwych”. Jednak Thomas Hehir w swojej książce “Eliminating Ableism in Education” wyjaśnia, że takowe działania bardzo negatywnie wpływają na psychikę i samopoczucie osób niepełnosprawnych. Stawiają przed nimi nierealne oczekiwania i zmuszają do udowadniania swojej wartości poprzez wykonywanie imponujących zadań.

Jak pokazują powyższe przykłady zjawisko ableizmu i szeroko pojętej nietolerancji jest niezwykle negatywne i ma duży wpływ na psychikę osób stygmatyzowanych. Przede wszystkim obniża poczucie własnej wartości, prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Osoby borykające się z dyskryminacją czują się napiętnowane, wykluczone ze społeczeństwa, żyją w dużym stresie, co może skutkować bezsennością, nerwicą a nawet próbami samobójczymi. 

Zanim więc zdecydujemy się kogoś obrazić zastanówmy się, ile zła możemy wyrządzić i jak duże piętno odcisnąć na jego psychice. W codziennym życiu kierujmy się przede wszystkim szacunkiem do drugiego człowieka, nie oceniajmy go, nawet jeżeli nie zgadzamy się z jego działaniami i poglądami. Każdy z nas ma swój własny system wartości, każdy z nas ma prawo do cieszenia się wolnością i podejmowania własnych decyzji. Pozwólmy wszystkim na bycie sobą i otwarte wyrażanie siebie. 

𝘗𝘳𝘰𝘫𝘦𝘬𝘵 Współcześni Tolerancyjni 𝘳𝘦𝘢𝘭𝘪𝘻𝘰𝘸𝘢𝘯𝘺 𝘸 𝘳𝘢𝘮𝘢𝘤𝘩 𝘰𝘭𝘪𝘮𝘱𝘪𝘢𝘥𝘺 Zwolnieni z teorii

Previous Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *